środa, 13 listopada 2013

Pomoce jeździeckie

Witajcie! :*
Dzisiaj będzie o pomocach jeździeckich :)

Pomoce jeździeckie pozwalają jeźdźcowi porozumieć się z koniem. Pomocami naturalnymi są ręce, łydki, ciężar własny (dosiad) oraz ewentualnie głos jeźdźca. Ich działanie można wzmacniać palcatem i ostrogami.

Działanie pomocami wymaga skoordynowania, np. nie można działać jedynie rękami czy łydkami. Tylko właściwie współdziałając rozmieszczeniem własnego ciężaru, działaniem łydek i rąk, można skutecznie oddziaływać na konia.



Wyróżnia się następujące rodzaje pomocy:


1. Dosiad - oddziaływanie masą ciała jeźdźca poprzez usztywnienie, przyciąganie oraz zwalnianie krzyża, obciążanie jednej strony konia poprzez nacisk kości siedzeniowej (wyrostki kulszowe) i impuls kości siedzeniowych, który wypycha konia w przód lub tył. Ciało jeźdźca, jego ciężar i sposób zachowania się na grzbiecie konia utrudnia mu pracę. Jeżeli siodło jest właściwie dopasowane, jeździec siedzi w nim prawidłowo i dostosowuje dosiad do ruchu konia, wówczas dosiad staje się pomocą. Nadawanie kierunku, popędzanie lub hamowanie - oto działanie dosiadu.
2. Łydki - oddziaływanie nogami na boki konia poprzez nacisk (nie uderzanie łydkami czy obcasem). Wykorzystuje się tu bardzo rozwinięty zmysł czucia konia. Łydki powinny działać równocześnie i być w ciągłym kontakcie z koniem. Powinny przylegać do boków konia wzdłuż tylnej krawędzi elementu, jakim jest popręg. Działanie łydkami może być popędzające, przesuwające, równoważące postawę konia czy pomagające w wypracowaniu giętkości konia.
3. Ręce (ruchy kiści ręki oraz palców) - ręka działa przy pomocy wodzy oraz kiełzna (wędzidło, pelham, munsztuk) poprzez ucisk na kąty warg konia. Z tego powodu należy działać nią delikatnie i z wyczuciem. Przy pomocy wodzy poskramia się konia i wymusza podporządkowanie woli jeźdźca. Nie mogą one stanowić narzędzia kary. Za pomocą rąk człowiek kieruje koniem i przekazuje mu polecenia - ustawienia w pozycji zasadniczej, zmiany chodów, nadania właściwego kierunku, zatrzymania, cofania itd.

4. Głos jeźdźca - na głos koń skutecznie reaguje, bowiem posiada wrażliwy słuch i dobrą pamięć. Nie rozumie on słów, reaguje na tonację głosu, lecz często używane słowa, jak np. “stój” czy “marsz” zapamiętuje i poprawnie kojarzy. Głos stanowi dopełnienie działania pomocy, może działać uspokajająco na konia. Używa się go najczęściej w trakcie ujeżdżania młodych i nerwowych koni, natomiast nie należy posługiwać się nim w odniesieniu do ujeżdżonego konia, w trakcie pokazów czy zawodów.
5. Palcat oraz ostrogi - stanowią pomoce dodatkowe, których używa się w celu wzmocnienia działania łydki



____________________________________

pytania?

photoblog


" Nikt nie potrafi nauczyć jeździectwa 
tak dobrze jak koń. "

C.S Lewis

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz