wtorek, 14 stycznia 2014

Lonżowanie konia

Witajcie ! ;*

Dzisiejszy post będzie o lonżowaniu konia :)
Pierw może zacznijmy co te jest lonżowanie konia?
Najprościej jak się da można powiedzieć, że lonżowanie konia polega na tym iż koń chodzi wokół nas na lonży 5-9 metrowej :)
Zaczynając lonżowanie przypinamy do wędziła konia lonże, następnie gdy już lonżujesz swojego wierzchowca pamiętaj aby koło miało okrągły kształt. Musisz stać w miejscu i obracać się dookoła własnej nogi. Jeśli koń idzie na lewo, obracasz się dookoła lewej nogi i odwrotnie jeżeli na prawo, dookoła prawej.
Przede wszystkim lonżowanie trzeba potraktować jako zabawę, nie tylko dla Nas jak i dla konia. Zazwyczaj młode konie rozpoczynają pracę w siodle od nauki chodzenia na lonży. W ten sposób poznają komendy jak: stój, wolniej, kłus, stęp, galop, tych komend których używam podczas jazdy.

Lonżować można konie np. gdy mają nadmiar energii. Na lonży mogą się spokojnie wyszaleć, wybrykać bez jeźdźca na grzbiecie, bo po co mają to robić z nim i przez przypadek jeździec spadnie. Przed jazdą. Wtedy pomaga to koniu rozgrzać się.


Sprzęty do lonżowania 

Wyposażenie lonżującego :

Rękawiczki, które ochronią dłonie przy nagłych szarpnięciach konia. Jeśli lonżujemy w butach do jazdy, to koniecznie trzeba zdjąć ostrogi, żeby uniknąć zahaczenia się lonży lub potknięcia.
Lonża - linka (taśma) o długości 7-8 m z pętlą na końcu. Na drugim końcu lonży jest karabińczyk lub zapięcie.
Bat do lonżowania - biczysko bata powinno mieć minimum 2 metry długości, a rzemień około 3 metrów, aby lonżujący w każdej chwili mógł końcówką bata dosięgnąć konia. Często widać lonżujących z batami do powożenia, a te są za krótkie i nie umożliwiają subtelnego działania za pomocą ręki - trzeba często robić krok lub dwa w kierunku konia, aby go dosięgnąć.

Wyposażenie konia :

Ogłowie wędzidłowe - najczęściej stosowane w lonżowaniu koni. Wodze do lonżowania na ogół się odpina, żeby nie przeszkadzały. Można też je zwinąć i podpiąć do paska podgardlanego lub końcówkę wodzy przypinamy do pasa lub siodła.
Pas do lonżowania - zapinamy bezpośrednio na grzbiecie (w przeciwieństwie do laufgurtu nakładanego na siodło).  Po obu stronach pasa umieszczone są pierścienie do zapinania wypinaczy i innych wodzy pomocniczych.

Jeśli nie posiadamy pasów, to możemy użyć siodła, a wypinacze można zapiąc do popręgu. Jest to o tyle niewygodne, że trudno jest ustalić wysokość podpięcia. Przy używaniu siodła strzemiona należy wypiąć lub zabezpieczyć przed opadaniem.
Kawecan - specjalny kantar zakładany na ogłowie. Na pasku nosowym znajduje się kilka pierścieni do przypięcia lonży. Na ogół lonżę przypina się do środkowego pierścienia.

Ochraniacze, bandaże, strychulce - koniecznie należy zakładać na przednie i tylne nogi.

Wodze pomocnicze:

Wypinacze - paski o długości około 1.5 metra z możliwością regulacji. Na jednym końcu jest zapięcie do kółka wędzidłowego, a na drugim sprzączka do przymocowania wypinacza do pasa lub popręgu. Nie należy używać do pracy z koniem wypinaczy z gumowymi pierścieniami, które powodują napieranie konia na wędzidło.
Wypinacze podwójne - długości ok. 2.5 metra. Dolną część przypina się do pasa na wysokości guza barkowego, dalej przez pierścień wędzidła i górną część przypina się na pasie wyżej.
Wypinacz trójkątny - podobnie, jak wypinacz podwójny przypina się do boków, ale poprzez wędzidło drugi koniec przypina się między przednimi nogami do popręgu.
Chambon - pojedynczy wypinacz przypięty między przednimi nogami do popręgu, drugim końcem do linki, która przechodzi przez kółka części potylicznej do wędzidła.
Gogue - podobnie zbudowany, jak chambon, ale linka nie jest przypięta do wędzidła, lecz przewleczona przez kółka wędzidłowe i przypięta do końcówki wypinacza.

“Chambon i gogue to wodze pomocnicze, które powinny być używane tylko w pojedynczych przypadkach a i to okresowo przez doświadczonego lonżującego”


Przypinanie lonży 
W tej sprawie niestety nie mogę udzielić Wam w pełni dobrej odpowiedzi.
Dlaczego ? Ponieważ jest kilka sposobów przypinania lonży. Jedni twierdzą, że dany sposób jest dobry, poprawny inny znów, że zły. Ale napiszę Wam jakie istnieją sposoby przypinania lonży.

Lonża przypięta przez potylicę do zewnętrznego kółka wędzidła,

Lonża przypięta do zewnętrznego kółka wędzidła i przewleczona przez wewnętrzne,

Mostek (łącznik),

Lonża przypięta do wewnętrznego kółka wędzidłowego,

Lonża przechodząca przez wewnętrzne kółko wędzidłowe i przypięta do pasa do lonżowania,

Lonża przypięta do wewnętrznego kółka wędzidłowego i do nachrapnika.



No i to by było "chyba" na tyle :D
Mam nadzieję, że w jakiś sposób przybliżyłam Wam " instrukcję lonżowania konia" hahaha XD

____________________________________
pytania?
photoblog