wtorek, 19 listopada 2013

Krewni i czworonożni przyjaciele koni

Witajcie ! <3 Dzisiaj będzie o krewnych i czworonożnych przyjacielach koni :)

Krewni
Osły i zebry są kuzynami koni. Też mają kopyta i wyglądają całkiem podobnie, jest jednak parę cech, które je odróżnia. Zarówno osły, jak i zebry mają inny ogon. Jest długi i cienki, a włosy ma dopiero na samym końcu. Osły są szare lub brązowe i mają długie uszy. Są bardzo cierpliwe i silne, więc pomagają ciągnąć wozy i noszą na grzbiecie pakunki. Potrafią poruszać się po wąskich górskich ścieżkach, do których nie mogą dotrzeć samochody. Jeśli kiedykolwiek słyszeliście ryczącego osła, z pewnością tego nie zapomnicie. Jest to bardzo głośny i charakterystyczny odgłos.


Zebry nie mają aż tak długich uszu jak osły, ale mają dłuższe niż koń. Ich grzywa jest krótka i stojąca. Zebra na całym ciele pokryta jest czarno-białymi lub brązowo-białymi paskami. Na świecie nie ma dwóch zebr, których paski są takie same. Zebra wydaje odgłos, który nie przypomina ani odgłosu osła, ani konia.
Wydaje dźwięk, który bardziej przypomina skrzypienie lub zgrzytanie. Zebry rzadko bywają oswojone. Żyją w stadach na afrykańskich sawannach.



Przyjaciele koni
Konie najchętniej przebywają w towarzystwie innych koni, mogą jednak zaprzyjaźnić się z innymi zwierzętami. Wśród przyjaciół koni są np. kozy, psy i koty.




____________________________________
pytania?
photoblog


" Niebiański wiatr wieje 
pomiędzy uszami konia. "

arabskie przysłowie


piątek, 15 listopada 2013

Masaż T-Touch

Witajcie ! <3

Dzisiejszy post będzie o masażu dla koni T-Touch. To zaczynamy, wszystko po kolei 

Co to T-Touch ?
System T-Touch to nowoczesna metoda leczenia i komunikowania się z koniem. Opracowała ją Linda Tellington-Jones, znana na całym świecie specjalistka w dziedzinie współpracy z koniem. T - Touch służy też do rozluźnienia i uspokojenia konia. 


Linda podczas swojej wieloletniej pracy ze zwierzętami zdała sobie sprawę, że osobowość konia można w pewnym stopniu zmienić. Nerwowe konie – też dadzą się uspokoić, ospałe – można trochę ożywić. Osobowość to bardzo złożona materia, jednak jeśli stosujemy wskazane przez nią techniki, możemy w tą materię ingerować. Obok korzyści płynących z poprawy zachowania koń jest też zdrowszy i ma lepsze wyniki kondycyjne.
A więc tak powstał system TTouch.
Można też dodać że masaż ten sprawdza się zarówno przy koniach, jaki i psach, kotach, większych gryzoniach... Można trochę eksperymentować, ponieważ technika ta na pewno nie uczyni żadnemu zwierzęciu szkody.



T-Touch to masowanie ciała konia kolistymi ruchami ręki (zgodnie ze wskazówkami zegara - kiedy koń jest spokojny; przeciwnie do ruchu wskazówek zegara - gdy jest spięty, jednak są to tylko ogólne zasady, ruchy trzeba dostosowywać do reakcji konia) o różnym stopniu nasilenia.
Możemy masować dowolny punkt ciała konia, ale przesuwamy się z włosem konia, po 1 i 1/6 do 1 i1/4 koła w danym miejscu.
Co do nasilenia nacisku, każdy koń ma indywidualne potrzeby i trzeba odkryć, jaki nacisk mu odpowiada. Musimy zobaczyć, czy koń czuje się zrelaksowany przy danym nacisku, a może woli mocniejszy albo lżejszy? Jeśli prawidłowo zinterpretujemy jego potrzeby, poczujemy pod palcami, ze jego mięśnie stają się wiotkie i przepuszczalne, a on sam przyjmie minę „osiołka” – spuszczona głowa, przymrużone oczy, uszy luźne…



Jest kilka różnych sposobów masowania konia, każdy z nich służy do czegoś innego :


Chmurny leopard 

Kolistym ruchem masuje się całe ciało, aby poprawić krążenie albo rozluźnić mięśnie. Ręka niezbyt mocno 

naciska skórę konia, palce są lekko zgięte. Rozprostowując palce, zataczamy jeden i jedną czwartą obrotu,

 tak by palce popychały skórę. Naciskamy z różną siłą, obserwując reakcję konia. 



Chwyt pytona
 
Łagodzi skurcze mięśni i poprawia krążenie. Płasko rozłożoną dłoń kładziemy na skórze dokładnie ponad 

mięśniem i lekko unosimy mięsień, chwytając go delikatnie palcami i dłonią; przetrzymujemy przez 4 sekundy

 i zwalniamy uchwyt. 


Masaż uszu

Masaż uszu pomaga koniowi odprężyć się i zwolnić napięcie. Po przeżytym szoku puls i częstotliwość 

oddechów są wolniejsze. Należy skłonić konia do opuszczenia głowy i najpierw zająć się jednym uchem, 

potem drugim, pocierając je albo lekko ściskając czubkami palców w kolejnych punktach od podstawy do 

wierzchołka. Na uchu znajduje się wiele różnych receptorów. Masowanie wierzchołków uszu pomaga 

koniom po traumatycznych przeżyciach. 


Zataczanie kół nogami

Doskonale rozgrzewa kończyny przed wysiłkiem i poprawia krążenie krwi u konia chowanego w stajni
Alby wykonać ten zabieg, podnosimy lekko nogę konia, zginamy (do przodu albo do tyłu) i bardzo łagodnie

zataczamy nią okręgi a następnie odstawiamy na ziemię.





Ja sama stosuję metodę T-Touch i mogę z czystym sumieniem powiedzieć, ze jest świetna !

Koń naprawdę to lubi, rozluźnia się i uspokaja :)

____________________________________

pytania?

photoblog



" Niech Bóg broni, abym nie trafił do raju,
w którym nie ma koni. "

R.B Cunninghame Graham,
w liście do Teodora Rossevelta w 1917 roku.


czwartek, 14 listopada 2013

Kryzys jeździecki

Witajcie :)
Dzisiaj chciałabym poruszyć temat tak zwanego kryzysu jeździeckiego.

Znacie to uczucie ? Robicie postępy, wszystko idzie dobrze, po czym nagle - blokada.
Wydaje się, że przestało Wam się cokolwiek udawać, że nie jesteście w stanie się czegoś nauczyć.
I mówicie " Ech, jazda konna jednak nie jest dla mnie", " Po co mam robić coś czego nie umiem i czego nie jestem w stanie się nauczyć " , wzdychacie ...
Spokojnie. To tylko Wam się wydaje. Wrażenie bierzecie stąd, że na pierwszych jazdach uczymy się wielu nowych rzeczy, która dla Nas wydają się wcale nie trudne. Przyzwyczajacie się do tego i oczekujecie kolejnych sukcesów. Okazuje się jednak, że dopóki nie opanujemy dobrze podstaw, nie ma mowy o wyższym etapie szkolenia. Jeśli ktoś nie siedzi w miarę swobodnie w kłusie ćwiczebnym, nie ma mowy o nauczeniu się poprawnego zagalopowania. Oczywiście uda Wam się ruszyć galopem, bo pojętny wierzchowiec domyśli się o co chodzi. Ale znów nie każdy.


Rada jest taka. Przeczekać to. Spokojnie chodzić na jazdy. To nic, że popełniasz błędy. Nikt nie jest idealny, każdy z Nas popełnia błędy. Jeździectwa nie da się nauczyć na perfekt. Każdy wciąż się czegoś uczy, każda lekcja daje efekty.
Jeśli już kryzys jest na tyle ciężki dla Nas i chcemy porzucić jeździectwo, zastanówmy się nad tym.
Czy chcemy porzucić wszystkie piękne chwile spędzone z końmi i te które dopiero będą, wiatr we włosach podczas galopu, ekscytację podczas skoków ? Czy chcemy porzucić wielka więź jaka łączyła Nas z naszym koniem ?
Po prostu jeździjmy dalej. Uwierzmy w siebie i powiedzmy " uda mi się ! " .
Jeśli naprawdę lubimy jeździć konno i jest to nasza pasja, nie zniechęcajmy się.
Po pewnym czasie kryzys minie :)

A ja trzymam kciuki za Wszystkich koniarzy, którzy przechodzą teraz kryzys jeździecki, żeby się nie poddawali, unieśli głowę do góry i szli dalej !
Trzymajcie się i wiedzcie, że jestem z Wami ! <3


____________________________________

pytania?

photoblog


" Koń jest podarunkiem Boga dla ludzkości. "

przysłowie arabskie 

środa, 13 listopada 2013

Pomoce jeździeckie

Witajcie! :*
Dzisiaj będzie o pomocach jeździeckich :)

Pomoce jeździeckie pozwalają jeźdźcowi porozumieć się z koniem. Pomocami naturalnymi są ręce, łydki, ciężar własny (dosiad) oraz ewentualnie głos jeźdźca. Ich działanie można wzmacniać palcatem i ostrogami.

Działanie pomocami wymaga skoordynowania, np. nie można działać jedynie rękami czy łydkami. Tylko właściwie współdziałając rozmieszczeniem własnego ciężaru, działaniem łydek i rąk, można skutecznie oddziaływać na konia.



Wyróżnia się następujące rodzaje pomocy:


1. Dosiad - oddziaływanie masą ciała jeźdźca poprzez usztywnienie, przyciąganie oraz zwalnianie krzyża, obciążanie jednej strony konia poprzez nacisk kości siedzeniowej (wyrostki kulszowe) i impuls kości siedzeniowych, który wypycha konia w przód lub tył. Ciało jeźdźca, jego ciężar i sposób zachowania się na grzbiecie konia utrudnia mu pracę. Jeżeli siodło jest właściwie dopasowane, jeździec siedzi w nim prawidłowo i dostosowuje dosiad do ruchu konia, wówczas dosiad staje się pomocą. Nadawanie kierunku, popędzanie lub hamowanie - oto działanie dosiadu.
2. Łydki - oddziaływanie nogami na boki konia poprzez nacisk (nie uderzanie łydkami czy obcasem). Wykorzystuje się tu bardzo rozwinięty zmysł czucia konia. Łydki powinny działać równocześnie i być w ciągłym kontakcie z koniem. Powinny przylegać do boków konia wzdłuż tylnej krawędzi elementu, jakim jest popręg. Działanie łydkami może być popędzające, przesuwające, równoważące postawę konia czy pomagające w wypracowaniu giętkości konia.
3. Ręce (ruchy kiści ręki oraz palców) - ręka działa przy pomocy wodzy oraz kiełzna (wędzidło, pelham, munsztuk) poprzez ucisk na kąty warg konia. Z tego powodu należy działać nią delikatnie i z wyczuciem. Przy pomocy wodzy poskramia się konia i wymusza podporządkowanie woli jeźdźca. Nie mogą one stanowić narzędzia kary. Za pomocą rąk człowiek kieruje koniem i przekazuje mu polecenia - ustawienia w pozycji zasadniczej, zmiany chodów, nadania właściwego kierunku, zatrzymania, cofania itd.

4. Głos jeźdźca - na głos koń skutecznie reaguje, bowiem posiada wrażliwy słuch i dobrą pamięć. Nie rozumie on słów, reaguje na tonację głosu, lecz często używane słowa, jak np. “stój” czy “marsz” zapamiętuje i poprawnie kojarzy. Głos stanowi dopełnienie działania pomocy, może działać uspokajająco na konia. Używa się go najczęściej w trakcie ujeżdżania młodych i nerwowych koni, natomiast nie należy posługiwać się nim w odniesieniu do ujeżdżonego konia, w trakcie pokazów czy zawodów.
5. Palcat oraz ostrogi - stanowią pomoce dodatkowe, których używa się w celu wzmocnienia działania łydki



____________________________________

pytania?

photoblog


" Nikt nie potrafi nauczyć jeździectwa 
tak dobrze jak koń. "

C.S Lewis

wtorek, 12 listopada 2013

Co mówią uszy konia ?

Cześć :3
Dzisiaj napiszę o tym co mówią uszy konia :) Zapraszam <3


Uszy są bardzo czułym barometrem końskiego nastroju. Ich obserwowanie może nam dostarczyć wielu cennych informacji.
Uszy nastawione do przodu oznaczają czujność, uwagę, zainteresowanie.
Zwrócone do tyłu : " coś się tam dzieje ... "
Natomiast położone płasko na szyi, "przylepione" do niej, sygnalizują agresję. Koń daje w ten sposób do zrozumienia, że jest zły i to nie są żarty.


Musimy jednak pamiętać, że nie same uszy mówią o nastroju konia. Żeby rozpoznać jaki nasz koń ma nastrój należny też patrzeć na całe zwierzę, na jego mięśnie. Wtedy również możemy zobaczyć czy nasz czterokopytny przyjaciel jest wściekły, znudzony czy zainteresowany. To też jest bardzo ważne, by nie zwracać uwagę tylko i wyłącznie na uszy konia. Po całym koniu możemy zauważyć jaki ma nastrój.

Żeby zrozumieć, skąd wziął się ten odruch, trzeba przypatrzyć się walczącym ogierom : każdy próbuj dosięgnąć przeciwnika zębami, a uszy płasko położone trudniej złapać.



Piszcie o czym chcecie posty, a ja postaram się to zrealizować :>
____________________________________

pytania?

photoblog


" Cygańskie złoto nie brzęczy i nie lśni.
Błyszczy na słońcu i rży w ciemnościach. "

Cyganie Claddaugh z Galway w Irlandii 

poniedziałek, 11 listopada 2013

Historia konia

Witajcie! :*
Dzisiaj będzie o historii konia :) Zapraszam !

W ciągu 60 milionów lat koń ewoluował od Eokippusa (konia jutrzenki) do konia współczesnego w takiej postaci w jakiej znamy go obecnie. Miłośnikom koni nie trzeba przypominać, ile nasza cywilizacja zawdzięcza Equus caballus, lecz dla pozostałych osób nie jest to aż tak oczywiste. W przeszłości konie były niejednokrotnie wychwalane pod niebios, przypisywano im nawet mityczne znaczenie, podczas gdy tak naprawdę są to stworzenia bardzo praktyczne. Osiągnęły wprawdzie stan harmonii z człowiekiem, jednak nigdy nie zapomniały w swoim miejscu w świecie natury.


W pewnym sensie koń jest dla człowieka towarzyszem podróży przez całe życie i taką funkcję spełniał przez tysiące lat z dużym wdziękiem. Koń, bardziej niż jakiekolwiek inne zwierzę, jest związany z historia ludzkości, a jego wpływ na nasza kulturę jest ogromny. Zanim nastała epoka motoryzacji, koń był niezbędny : był zwierzęciem pociągowym oraz środkiem transportu. Niegdyś brał udział w bitwach, niosąc na swym grzbiecie rycerzy, obecnie bywa często koniem sportowym, osiągającym wspaniałe wyniki w zawodach sportowych i konkursach.


Dzikie konie zostały po raz pierwszy oswojone około 5000 lat temu w Europie Wschodniej i na Bliskim Wschodzie. W roku 1000 p.n.e. występowały już powszechnie w całej Europie, Azji i Afryce Północnej. Wszystkie pochodzą od trzech pierwotnych gatunków koni : Equus caballus silvaticus (konia leśnego), Equus caballus przewalskii (konia azjatyckiego) oraz Equus caballus gmelini (tarpana), który występuje do dziś jako gatunek chroniony.




Prehistoryczne rodzime konie występowały w przeszłości również w Ameryce, ale pewnego dnia, z niewyjaśnionych przyczyn, zniknęły i nigdy nie ustalono, dlaczego tak się stało. Dopiero hiszpańscy konkwistadorzy ponownie wprowadzili ten gatunek do Ameryki, sprowadzając dziki konie iberyjskie. Konie te rozwijały się nieco inaczej niż na pozostałych kontynentach. Pierwsi pionierzy potrzebowali koni mocnych i wytrzymałych, w związku z czym ich zwierzęta ewoluowały w tym właśnie kierunku. W późniejszych czasach , w celu udoskonalenia i uszlachetnienia gatunku zaczęto sprowadzać konie z innych krajów.


Obecnie stosowane metody hodowli przyczyniły się do powstania doskonałego konia sportowego. Zazwyczaj konie te są hodowane w oparciu o rasy zimnokrwiste, takie jak konie rasy Shire, skrzyżowane z rasami gorącokrwistymi, jak konie pełnej krwi angielskiej. Konie gorąco krwiste są hodowane wyłącznie w celach sportowych, biorą udział w turniejach skoków przez przeszkody, wszechstronnych konkursach konia wierzchowego i ujeżdżaniu. Nie są przeznaczone do pracy, zostały stworzone wyłącznie w celach rekreacyjnych oraz aby brać udział w zawodach. Najbardziej znane rasy koni sportowych to m.in. koń hanowerski, trakeński, amerykański koń gorącokrwisty oraz koń holsztyński.


____________________________________

pytania?

photoblog


" Pokaż mi swojego konia,
a powiem Ci, kim jesteś. "

autor nieznany

czwartek, 7 listopada 2013

Wszystko o wadze konia

Cześć koniarze ! <3
Dzisiaj zajmiemy się wszystkim co dotyczy wagi konia czyli jak zważyć, ile waży przeciętny koń itp. Zapraszam !

Ile waży  koń ? 
Średnia waga dorosłego konia zależy od gatunku oraz jego umięśnienia, należy przyjąć że koń waży od 450 kg do 1200 kg.
Koń sportowy - od 450 kg do 750 kg.
Kucyk - minimum 200 max 360 (zależny od rasy) 



Jak zważyć konia ? 
Jest kilka sposobów jak zważyć konia, ja napisze Wam dwa przykłady, możemy posłużyć się wzorem matematycznym : Długość w popręgu (cm) x długość konia (cm) dzielimy przez 11900 ( według innego wzoru wartość ta wynosi 8717) proponujemy obliczyć według obu wartości, później wyciągnąć średnią.

W skład wagi konia nie wchodzi jedynie ciężar samych mięśni zwierzęcia, ale także cały szkielet wraz z wszelkimi organami.
Dlatego też w celu prawidłowego zważenia zwierzęcia należy go zaprowadzić na wagę pomostową. Niemniej jednak, można ogólnie obliczyć ilość paszy czy przybliżonych dawek leków. Poza tym można zakupić także specjalne do tego celu taśmy, ale też i w tym przypadku należy dokonać obliczeń.

Co więcej, otóż możemy także bez dokonywania jakichkolwiek wyliczeń oszacować czy waga naszego konia jest prawidłowa. W tym wypadku niezwykle istotne są następujące wyznaczniki jakimi są: wiek, rasa oraz indywidualna budowa zwierzęcia. Zwyczajowo już młode konie dosyć często sprawiają wrażenie niezwykle zabiedzonych i wychudzonych, wprost kościstych. Jednakże w wieku około trzech lat nabierają masy ciała. Biorąc pod uwagę kraj pochodzenia można się szybko zorientować, że zwierzęta pochodzące z państw, w których to panują wysokie temperatury mają znacznie mniej podściółki z tłuszczu niż te, gdzie jest srogi mróz. Na to czy koń cierpi na otyłość czy też nie można zauważyć poprzez obserwację zwierzęcia.
Dlatego też, jeśli na łopatkach i słabiznach, a także na zadzie oraz po obu stronach kłębu są widoczne złogi i poduszki tłuszczu to oznacza, że nasz koń cierpi na nadwagę. Podobnie jest w przypadku, kiedy to nie możemy wyczuć podczas gładzenia zwierzęcego boku żeber pod palcami. Tak samo jest w przypadku, gdy stojąc z tyłu widzimy wystający po bokach brzuch. Jednakże duży brzuch nie jest oznaką nadmiernej wagi u starego już konia, bo to właśnie mimo ich podeszłego wieku jest normalne.




____________________________________

pytania?

photoblog

"W wyglądzie konia jest
coś szczególnego, co korzystnie wpływa 
na wnętrze człowieka"

Winston Churchill